• -
1.092 kez görüntülendi

1 Amaç İçin Güzellik

1 Amaç İçin Güzellik
28 Mayıs 2018 11:59

Ülkemizde sendikal örgütlenmenin hali, malum. Anayasada yazılı olan hakkını kullanan emekçinin üzerine Demokles’in kılıcı gibi, işsizlik dayatılıyor. Bir emekçi havzası olan Gebze bu konuda çok sayıda toplu işten çıkartmalara tanık oldu. Onlardan biri şimdilerde Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Flormar’da yaşanıyor. Dile kolay, 120 emekçi Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi’nin örgütlenme çalışmasını tamamlamasının ardından açlıkla terbiye edilmeye çalışılıyor.

Kişisel bakım ve makyaj malzemelerinin üretildiği Flormar, Fransız kozmetik devi Yves Rocher’in ülkemizdeki uzantısı. 2012 yılına kadar yüzde 100 yerli sermayeli olan Flormar’ın yüzde 51’i Yves Rocher tarafından satın alındı. Günümüzde ise payının yüzde 70’lerde olduğu konuşuluyor.

Meseleye hangi açıdan bakarsanız bakın, tam bir handikap ve açmaz. Hani yabancı sermayenin ülkemizde yaptığı, yapacağı her yatırımın memleket ekonomisine faydası olacağı söyleniyor ya. Sanki aslı astarı yok. Yabancı sermayenin ülkemizdeki yatırımlarının ana sebebi, emek sömürüsünün alabildiğine kolay olmasıyla ilişkili. Dünyanın başka hangi belli başlı ülkelerinde bu şekilde işçi atmak mümkün olabilir.

Bir diğer açıdan ise, az önce sözünü ettiğim gibi Flormar ağırlıklı olarak biz kadınlara daha güzel ve alımlı gözükmemiz için kişisel bakım malzemeleri üretiyor. İki sene önce yine Gebze’de, yine Gebze OSB’de faaliyet gösteren Avon Kozmetik deposunda sendikal örgütlenme sonrası çıkartılan kadın emekçiler eylem yapmıştı. O eylemin hafızalarda yer edinen sloganları arasında “Rujunu sil sesini yükselt”, “1 amaç için güzellik” de yer almıştı.

Sözüm ona biz kadınları “güzelleştiren” ürünlerin üretildiği her iki işyerinde, işsizliğe mahkûm edilen emekçilerin arasında kadınların sayısı, oranı hayli yüksek.

Ve onların o asil duruşları ile sergiledikleri mücadele, kendi haklarını merkeze almakla birlikte tüm emekçiler için sürdürdükleri bir mücadeledir. Tüm emekçilerin ve emek dostlarının desteğini hak etmekle birlikte üretimden gelen gücün yanı sıra tüketimden gelen gücün de kullanılmasının zamanı gelmiştir.

Kadınları hangi makyaj malzemesinin ne kadar “güzelleştirdiği” şüphelidir ama işten atılmaları sonrası direnişe geçen kadınıyla  erkeğiyle tüm emekçileri, o tavır ve duruşları güzelleştirmektedir.

O mücadeleye destek onları fabrika önünde ziyaretin yanı sıra ürün boykotu ile de sergilenmelidir. Biz kadınlar, bizler için üretimde bulunan erkeğiyle kadınıyla emekçilere uygulanan bu haksız ve hukuksuzluğa karşı tüketimden gelen gücümüzü sergilemeli, Flormar ürünlerini tüketmemeli ve tüketiminin önüne geçmeliyiz.

Onların bu asil direnişi elbette istedikleri sonucu verecektir. Çünkü toplumun konuya dair duyarlılığı, tepkisi her geçen gün artış göstermektedir. Hak ve adalet, er veya geç yerini bulacaktır.

İnsanları her tür kişisel bakım malzemeleri değil direniş, bir haksızlığa isyan güzelleştirmektedir.  

1 amaç için güzellik tüm emekçilerin ve dostlarının ortak paydası olmalıdır.

Flormar’da ve emsallerinde benzer direnişi gösteren tüm emekçileri selamlıyor, er veya geç kazanacaklarına inanıyorum.

Bir Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. 99 queries in 0,604 seconds.