• -
1.004 kez görüntülendi

CEHALET BİZİ ÖLDÜRECEK?

CEHALET BİZİ ÖLDÜRECEK?
11 Nisan 2020 02:58

Fırınların önünde, marketlerde kuyruğa girenler mi? Yoksa kuyrukta kavgaya tutuşanlar mı? Araçlarıyla vızır vızır oraya buraya koşturanlar mı? Yoksa toplumu çok iyi bilen yetkililer mi suçlu?

İki gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Neden? Diye düşünüldü mü? Bu bir önce ki OHAL ile mi karıştırırdı? Burada sağlık söz konusu hiç bir şey ile karıştırılmamalı ki çok ciddi bir konu. Bu bir virüs, adı da koronavirüs Covid 19. Ne olduğunu, nasıl olduğunu, nasıl bulaştığını, nasıl tedbirler alındığını, neler yapılması gerektiğini öğretmediler mi? Yoksa halk olarak öğrenemedik mi?

Bilmeyenlere tekrar tekrar edeyim, unutanlara hatırlatmış olalım.

***

Koronavirüs nedir?

Koronavirusler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. 

COVID-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) Belirtileri Nelerdir?

Belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranı bilinmemektedir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.

COVID-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) Nasıl Bulaşır?

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

Şu anda koronavirüs hastalığını (COVID-19) önleyen bir aşı yoktur.

Şunlara dikkat ederseniz hem kendinizi koruyabilir hem de virüsün başkalarına bulaşmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz:

Yapılması gerekenler

  • Ellerinizi düzenli olarak 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkamak veya alkol bazlı sıvıyla ovalamak
  • Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı tek kullanımlık mendille ya da dirseğiniz içi ile örtmek
  • Kendisini iyi hissetmeyen kişilerle yakın temastan (1 meter) kaçınmak
  • Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, evde kalıp kendinizi diğer kişilerden ayrı tutmak

Yapılmaması gerekenler

  • Elleriniz temiz değilken gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmak.

***

Biz ne yaptık. İki gün açlıktan öleceğiz diye topluca toplandık dışarda fırınlarda marketlerde. Çok güzel bilinçli bir şekilde öğrenmişiz. Açlıktan ölmezdik te eminim bir iki gün sonra vaka sayısı iki katına çıkmış olacak. Çok güzel virüsü yaydık, bulaştırdık birbirimize. Süperiz gerçekten insan olarak süper bir derecedeyiz. Yetkililer ayrı bir şekilde süper halkta apayrı.

***

Söylenecek söz bulamadım, bulamıyorum gerçekten… O kadar yasak ve tedbirler zaten doğru düzgün dikkate alınmadı. Sokaklar 65 yaş üstü, kronik hastalar, 20 yaş altılar var. Hepsi gizli gizli yürüyor, dolaşıyordu sokaklarda. Tek akıllı onlardı çünkü. Dikkat edenlere laf yok! Yasaklara kurallara uyulmadı diye yayılma devam etti. İki güncük sokak yasağı çıktı onu hepten mahvettik. Keşke bu açlığa gösterdiğiniz büyük gayreti kurallara ve tedbirlere gösterseydiniz şimdiye yok olmuştu bu virüs illeti ülkemizde ama bu kafa bu zihniyet bu bilinçsizlik oldukça daha çok vaka sayısı artar, ölü sayısı artar.

İki gün aç kalmak kimseyi öldürmez ama cehalet bizi öldürür ne yazık ki…

Esaslı yüreklerde buluşmak dileğiyle…

Diğer yazıları için TIKLAYINIZ!

Cehalet mi? yoksa ölüm korkusuzluğu mu?

Bir Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. 91 queries in 0,465 seconds.