• -
875 kez görüntülendi

Dünya’ya 6 ay hasret kalacaklar! Çin, en uzun süreli insanlı uzay görevine çıkacak ekibini tanıttı

Dünya’ya 6 ay hasret kalacaklar! Çin, en uzun süreli insanlı uzay görevine çıkacak ekibini tanıttı
15 Ekim 2021 17:52

Çin, uzay istasyonuna düzenlenecek ikinci insanlı sefer olan görev için taykonot ekibini tanıttı. 6 aylık süre boyunca yörüngede kalarak istasyonda görev yapacak olan ekipte Cai Cigang ve Yı Guangfu’nun yanı sıra uzaya çıkan ikinci Çinli kadın olan Vang Yaping de bulunuyor.

Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansı (CMSA) Başkan Yardımcısı Lin Şiçiang, düzenlediği basın toplantısında, “Şıncou-13” uzay görevi ile yörüngeye gönderilecek 3 kişilik ekibi kamuoyuna açıkladı. Uzay istasyonuna düzenlenecek ikinci insanlı sefer olan göreve, taykonotlar Cai Cigang, Vang Yaping ve Yı Guangfu’nun yer alacağı bildirildi.

6 AY BOYUNCA YÖRÜNGEDE KALACAKLAR
Şencou-13 uzay mekiği, 16 Ekim’de yerel saatle 12.23’te (TSİ 07.23) fırlatılacak. Taykonot ekibi, Çin uzay programı için rekor 6 aylık süre boyunca yörüngede kalarak istasyonda görev yapacak. Açıklamanın ardından üç taykonot basının karşısına çıktı.

Dünya'ya 6 ay hasret kalacaklar! Çin, en uzun süreli insanlı uzay görevine çıkacak ekibini tanıttı

“UZAY SEFERİ KAHRAMANI” DA EKİPTE
Seferin komutanlığını üstlenecek Cai, daha önce 2008’te Dünya yörüngesini kateden “Şıncou-7” görevinde Çin adına ilk uzay yürüyüşünü gerçekleştiren taykonot olmuştu. 55 yaşındaki Cai’ye uçuşun ardından “uzay seferi kahramanı” unvanı verilmişti.

Çin, en uzun süreli insanlı uzay görevine 3 astronot göndermeye hazırlanıyor! Wang Yaping, ilk kadın taykonot olacak

UZAYA ÇIKAN İKİNCİ ÇİNLİ KADIN
Ekibin ikinci kıdemli üyesi kadın taykonot Vang ise 2013’te Dünya yörüngesini kat eden ve uzay istasyonunun ilk prototipi niteliğindeki “Tiengong-1” modülüne demirleyen “Şıncou-10” seferine katılarak, 2012’de “Şıncou-9” görevinde yer alan Liu Yang’ın ardından, uzaya çıkan ikinci Çinli kadın olmuştu.

Wang, en son sekiz yıl önce, kızının doğumundan üç yıl önce uzaya gitmişti. Çinli kadın taykonot Wang, Tiangong-1 uzay laboratuvarında uçan bir su damlasına yansıyan görüntüsüyle tüm dünyada manşetlere çıkmıştı.

Bir Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. 91 queries in 0,390 seconds.