• -
3.601 views

Durumu olmayan vatandaşların su faturasını Büyükşehir ödeyecek

Durumu olmayan vatandaşların su faturasını Büyükşehir ödeyecek
30 Mart 2020 15:37

İSU 2020 yılı ikinci olağanüstü genel kurulu, Başkan Tahir Büyükakın başkanlığında Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

İSU’nun bu yılki ikinci olağanüstü genel kurulu, Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın yönetimindeki olağanüstü genel kurulda Korona virüs tedbirleri dikkat çekti. Genel kurul girişinde tüm genel kurul üyeleri ve katılımcılara maske, eldiven ve dezenfektan dağıtıldı. Toplantıda konuşan Başkan Büyükakın, “Durumu olmayan vatandaşımızın su faturasını biz ödeyelim” dedi.

SOSYAL MESAFE DETAYI

Korona virüse karşı salon içinde alınan önlemler de dikkat çekti. Başkan Tahir Büyükakın ile divan üyeleri, Fatmanur Çelik ve Güzin Taştekin farklı masalarda oturdu. Genel kurul üyeleri arasına iki koltuk mesafe bırakarak sosyal mesafe göz önünde bulundurularak oturtuldu.

TAŞDEMİR, “VATANDAŞIN SIKINTISI BÜYÜK”

Genel kurulda İSU Genel Müdürü Ali Sağlık’ın konuşmasının ardından konuşan CHP’li Engin Taşdemir, “Vatandaşın sıkıntısı çok büyük. İnşallah bu sorunları atlatacağız. Hiç kimsenin ekonomik ya da başka engellerden dolayı suya erişim engellenmemelidir. CHP grubu olarak konut sularında yüzde 51 indirilmesini talep ediyoruz. Ve suların kesilmemesini talep ediyoruz” dedi.

“GÖNÜL İSTER Kİ SUDAN HİÇ PARA ALMAYALIM”

Taşdemir’e cevap veren Başkan Büyükakın, “Su kesme işleminin ve suyu kesilen vatandaşlarımızın suyunun açılacağını zaten duyurmuştuk. İSU’nun aylık su geliri kabaca 70 milyon lira civarındadır. Ama İSU 70 milyon lira para kazanıyor diye düşünülmesin. Kabaca 65 milyon liralık maliyetimiz var. 5 milyonluk bir gelir kalıyor. İSU’nun yatırım bütçesi 180 milyon lira. Gönül ister ki sudan hiç para almayalım. Ama bu aynı zamanda yatırım yapılamaması anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

“DEVAM EDEN YATIRIMLARIMIZ VAR”

“Üç ay su faturası almasak 210 milyon lira gelir kaybımız olacak” diyerek sözlerine devam eden Başkan Büyükakın, “Bu bizim yatırım bütçemizden bile fazla. Darıca, Derince, Körfez, Gebze ve İzmit’te başlanılan çalışmalar var. Bunlar da devam ediyor. Gönül ister ki suya hiç zam olmasın. Ama durum bu şekilde” diye konuştu.

“SU BEDAVA OLURSA İSRAFI DA BERABERİNDE GETİRİR”

Su bedava olursa israfı da beraberinde getirir diyen Başkan Büyükakın, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “İSU işletme mantığıyla yönetilmeli ve yatırımcı bir kuruluş olarak devam edebilmeli. İSU ayrıca yatırımcı olarak devam edebilmeli. Büyükşehir’de sosyal destek paketi oluşturup vatandaşa o şekilde destek olmak çok daha mantıklı. Su faturasını ödeyebilecek herkes ödesin. Ödeyemeyen vatandaşlara da sosyal desteği biz Büyükşehir üzerinden verelim.

SU FATURASINI ÖDEYEMEYENLERE SOSYAL DESTEK

Yani vatandaşımız eğer bu faturası ödeyemiyorsa Büyükşehir’e başvursun. Su faturası ödeyemediğini biz tespit edelim. İhtiyacı olan vatandaşımızın su faturasını biz ödeyelim. Yani İSU fatura göndersin. İSU’yu yatırım yapamaz hizmet edemez hale getirmeyelim. Durumu olanlar ödemesini yapsın. Ödeyemeyenlere bizler destek olalım.”

OY BİRLİĞİ İLE KARAR

Yapılan konuşmaların ardından 2020 Yılı 1. Olağan Genel Kurulunda Yeni Bir Karar Alınıncaya Kadar; TÜFE Artışının Ertelenmesi, Konut Abonelerinden (Şehir Merkezi-Kırsal Mahalle) Kademe Uygulamasının Kaldırılması ve 1. Kademeden Ücretlendirilmesi, Yönetim Kuruluna Tarifeler Yönetmeliği Ve Eki Tarife Cetvelinde Değişiklik Yapma Yetkisinin Verilmesi Hakkındaki Madde görüşülerek  oybirliği ile karara bağlandı.

Bir Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. 90 queries in 0,377 seconds.