• -
16.069 views

EDİ BESE? (YETER ARTIK)

EDİ BESE? (YETER ARTIK)
1 Şubat 2019 18:19

EDİ BESE! (YETER ARTIK!)

Dilovası ilçesindeki vatandaşların çoğunluğu doğu halkıdır. Ağrılısı, Erzurumlusu, Bingöllüsü, Gümüşhanelisi, Sakaryalısı, Malatyalısı, Giresunlusu, Çerkeşlisi gibi gibi bir çok memleketi barındıran Dilovası ilçesi gayet kardeşçe huzurla yaşamaktadır.

Kimse kimsenin nereli olduğuna bakmadan yaşamaya çalışıyor, şu gelip geçici fani dünyada. Bizler nereden geldik? Niçin geldik? Nereye gidiyoruz? Bu üçlemenin çizgisinde yaşam savaşı vermemiz gerekirken en küçük olayda en küçük sıkıntı da hemen her şeyi unutuveriyoruz.

Şöyle bir geçmişe bakacak olursak;

  • 2015 yılında ilçede yapılması planlanan katı atık yakma tesisine karşı eylem düzenlenmişti ve mevcut büyükşehir başkanı konu hakkında düzenlenen toplantıda “Protesto gösterileri yapan yasa dışı örgüt üyeleri, teröristler” ifadelerini kullanmıştı.
  • Dilovası halkı geçen sene Değirmenderespor ile Dilovası Belediyespor maçından sonra Değirmenderenin futbolcularından biri “COUNTER TERORIST WIN” “Anti Teröristler Kazandı” diye paylaşım yapmıştı sosyal medya hesabından.
  • İlçe gençlerinden 4 kişi, kendi mahallelerine çok yakın olan Kömürcüler Osb’den çok fazla etkilendiklerinden ve hiçbir yetkili tarafından çözüm bulunmadığından dolayı. Osmangazi köprüsüne çıkarak pankartla intiharlı eylem yaptıklarından dolayı Kaymakamlıktan terörist adı altında eylem yasaklaması gelmişti.

Şimdi 2019 yılında tekrardan aynı ayıp aynı insanlık dışı aynı karalama yaşandı.

Alikahya Belediyespor ile Dilovası Belediyespor Ocak ay’ında maçta karşı karşıya geldi. Alikahya taraftarının “PKK, APONUN PİÇLERİ” diye hakaret içeren tezahüratları maçın ayıbından çıktı. Memleket meselesi oldu çıktı. Ben kelimeleri yazarken utandım onlar söylerken utanmamışlar.

Neden, niçin, ne yapılmalı? Bu üçleme sorusunun cevaplarını bulup çözüm noktasına gidilmeli. Kimler mi?

Herkes, hepimiz, ben, sen, o, bu, şu….

Herkesin bir adımı, bir sözü her şeyi tetikler, her şeyi etkiler.

Bu kutsal vazife öncelikle tanınmış büyüklerden sonra siyasi yetkililer ve belli başlı statü de olan insanların görevidir. Kimse valla kınadık şöyledir böyledir edebiyatı yapmasın. Bu kaçıncı ayıp? bu kaçıncı karalama? bu kaçıncı terbiyesizliktir.

Kimse çıkıp da bir çözüm arayışına girmez mi? be arkadaş.

Affınıza ve anlayışınıza sığınıyorum ama çok sinirliyim ve tepkiliyim bu olaylara.

Almış bir edebiyat kelimesi “ Dilovası Türkiyedir” diye almış başını gidiyor. Türkiye, Dilovasıdır. Dilovası Türkiyedir. Bunu anladık, bunu hepimiz biliyoruz. Kimse oturduğu yerden kınama yapmasın, kimse reklam yapmasın, kimse oturduğu yerden iki kelam yazıp da savunma yapmasın sosyal medyadan. Hadi yaptınız şimdiye kadar işe yarasaydı birden fazla aynı ayıbı yapmazlardı Dilovası’na karşı.

Söyler misiniz şu kınayanlar, kaçınız toplanıp da Dilovası’nda yer alan spor kulüplerin maçlarına gittiniz ? Gidip orada varlığınız ile yer aldınız mı? Kaçınız gidip destek verdiniz moral olarak. Kaçınız o insanlıktan nasibini almayanlara insanlık dersi verdiniz. Biz biriz kenetlendik buradayız dediniz ? Yok gençler orada lafları karalamaları yiyip yiyip top koşturdular. Kimi gururuna yediremedi, kimi sustu sineye çekti, kimi belki de hayallerinden vazgeçti.

“Yok spor çok önemlidir,” “yok Dilovası Türkiyedir.” Bırakın Allah aşkına sporculara ne kattınız spor severlere ne kattınız. İnsanlığa ne kattınız…

Bu yazdıklarımı okuyanların kimisi kızmış, kimisi hak vermiş, kimi de umursamamış olabilir. Ama bir laf vardır. ‘Dost acı söyler’ diye. Büyüklerimizin bencil yanlışları yüzünden gençler hayal ufuklarını ilerletemediler. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun bir sözünü anımsatayım sizlere; “ Vatan sevmenin çilesini biz çektik, edebiyatını onlar yaptı.”

Ben de diyorum ki Dilovası sevdasının çilesini biz gençler çektik, edebiyatını büyükler yaptı.

Herkes sözleri ile örnek olmaktan çok, yaptıkları ile örnek olurlar. Bu çirkin karalamaya bir çözüm bulunmalı. Vaktinizi alacak büyüklerim ama çözüm bulunuz bizden sonra ki nesilde aynı sıkıntıları, aynı çirkin karalamaları yaşamasın. EDİ BESE? (YETER ARTIK) Bunu söyleyince bende umarım gözünüzde terörist olmuyorumdur. Kimsenin parti görüşü beni ilgilendirmez. Beni ilgilendiren insanlık’tır. Herkes insanlık görevini yapsın.

Esaslı yüreklerde buluşmak dileğiyle…
Diğer yazıları için TIKLAYINIZ!

Bir Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. 90 queries in 0,438 seconds.