• -
8.518 views

KİMLER GELDİ GEÇTİ… VE SONUNDA…

KİMLER GELDİ GEÇTİ… VE SONUNDA…
23 Temmuz 2020 18:51

Dilovası’nda halk arasında Mimar Sinan Köprüsü olarak anılan tarihi Dilderesi Köprüsü 600 yılı aşkın herhangi bir restorasyon yapılmadan günümüze kadar geldi.

16. Yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış. 65 m uzunluğundaki taş köprü, üç kemerli olup ayaklarının ortasında boşaltma gözleri var. 16. Yüzyılın başlarında inşa edilen köprünün herhangi bir bakım ve onarım görmeden zamanımıza intikal etmesi, köprünün ne kadar sağlam yapıldığını ortaya koymaktadır.

***

Köprü Dilovası için büyük bir değer taşımakta resmen Dilovası’nın simgesi halindedir. Fakat gün geçtikçe hasar oranı artmaktaydı artmaya da devam ediyor.

Kültürel miras defalarca sahip çıkılması için dile getirilmişti fakat fabrikaların köprünün etrafını mesken tutması sonucu istekler karşılıksız kalmış ve umutlar tükenmişti.

***

Sanayinin gelmesi ile fabrikalar arasında kalan tarihi köprü adeta unutulmaya yüz tutmuş. Her geçen gün pislikten ve sahipsizlikten adeta dökülüyor. İlgisizlik karşısında yok olmaya göz yumulan bir medeniyet mirası yıllardır kültüre sahip çıkabilecek bir yardım eli bekliyordu…

Kimler geldi geçti…

Veeee sonunda o yardım eli attığı her adımda misyonum eğitimdir ilkesi ile Dilovası Belediyesi Başkanı Hamza Şayir’den geldi. Projelerinden biri olan tarihi köprü geçenlerde ilçeye gelen yetkililer tarafından incelenip onaylandı ve çevre düzenlemesi ile birlikte yeniden restore edileceğinin müjdesini verildi.

***

Gelecek kuşaklara daha iyi bir şekilde kalması daha uzun yıllar ilçede bulunması kültür mirasımıza yapılacak en büyük değerdir.

Gerçekten de kimler geldi geçti…

Veee sonunda kültürel zenginliği gören oldu, duyan oldu, sahip çıkan oldu.

Sonunda… Alkışlıyoruz…

Esaslı yüreklerde buluşmak dileğiyle…

Diğer yazıları için TIKLAYINIZ!

BİR EVLAT DÜŞÜNÜN Kİ…

Bir Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. 93 queries in 1,077 seconds.