• -
444 kez görüntülendi

Özbek”Birine Öğretmen Diğerine Öğretici Demek Haksızlık Adaletsizlik”

Özbek”Birine Öğretmen Diğerine Öğretici Demek Haksızlık Adaletsizlik”
24 Kasım 2022 15:43

Öğretmenler günü dolayısıyla bir basın açıklaması yapan Mil-Diyanet Sen Kocaeli İl Başkan Yardımcısı, Dilovası İlçe Başkanı Alim ÖZBEK, Kur’an kursu öğreticilerinin “öğretmen” statüsüne kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığında görev yapan binlerce Kur’an kursu öğreticisi her yıl 24 Kasım ‘Öğretmenler Günü’nü mahzun bir şekilde kutlamakta olduğunu belirten ÖZBEK, “Kur’an Kursu öğreticileri yetkililerimizin gözünde bir türlü ‘öğretmen’ olamamıştır. ‘Öğretici’ kavramını kimler, nasıl ve niçin icat etmiştir doğrusu merak ediyoruz? Aynı fakülteden mezun olan iki kişiden birine sırf Millî Eğitim Bakanlığında çalıştığı için ‘Öğretmen’, diğerine de Diyanet’te çalıştığı için ‘Öğretici’ unvanı verilmesi haksızlıktır, adaletsizliktir, komiktir ve Kur’an kursu öğreticilerimize adeta üvey evlat muamelesi yapmaktır.” dedi.

Açıklamasının devamında Özbek, şu ifadelere yer verdi:

“Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkartılmış ama yaz kış demeden fedakârca görev yapan Kur’an Kursu Öğreticilerimiz üvey evlat bile kabul edilmeyerek adeta yok sayılmıştır. Kur’an kurslarında eğitim veren hocalarımızın unvanlarının Kur’an kursu öğreticisi değil Kur’an kursu öğretmeni olması gerektiğini her defasında vurguladık. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yapan Kur’an kursu öğreticileri için 2013 yılında zamanın Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın ‘Onlara öğretmen unvanı vereceğiz’ sözü hala ortada durmaktadır. Daha önce Devlet Bakanlığına bağlı olan Diyanet İşleri Başkanlığımız yapılan değişiklikle Cumhurbaşkanlığına bağlanmıştır.”

Son olarak Özbek, “Bu itibarla; Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Diyanet İşleri Başkanımıza çağrıda bulunuyoruz; Kur’an kurslarında, Kur’an öğretenler artık ‘Öğretici’ değil, ‘Öğretmen’ statüsüne kavuşturulmalı, bunun için ne gerekiyorsa yapılmalı ve yıllardır istismar edilen bu konu gündemden kalkmalıdır. Bizler de Kocaeli Mil-Diyanet Sen olarak, sürekli istismar edilen bu konunun gündemden kalkması için ne gerekiyorsa yapacak ve konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

  • Alim
    24 Kasım 2022 16:25

    Kur’an Kursu Öğreticilerimizin ve Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan bütün personelimizin haklarını savunmaya devam edeceğiz inşaallah. Hizmetin adresi MİL-Diyanet Sen

  • Murat
    26 Kasım 2022 14:31

    Alim başkanım maşaALLAH kuran kursu hocalarımızın hakettiği değer ve ünvana gerekli açıklamalarınızı yapmışsınız.Enkısa zamandada gereğinin yapılacağını ümit efiyorum.Mildiyanetsen sendikasından sonra tüm personelimiz her alanda yalnız olmadığını hissetmıstır.Sendikamıza son günlerde olan teveccüh giderek artmaya devam etmektedir.

Bir Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. 93 queries in 0,393 seconds.